
Čaj
V každom obchode nájdeme aspoň jednu poličku, na ktorej sú vyložené čaje- rôznych cenových relácii, rôznych chutí, rôznych vôni, od rôznych výrobcov. Ako si vybrať?
Prvé hľadisko pre výber súvisí s dobou pitia čaju . Pre ranné pitie a pitie čaju v priebehu dňa na povzbudenie teinom by sme mali siahnuť po čaji :
· Čiernom -ten je silný- zvlášť ten anglický
· zelenom – to je zdravšia verzia
Sú aj rôzne čaje s príchuťami:
· lesná zmes
· jahodový
· čučoriedkový
· mätový
· brusnicový
· šípkový
· a iné
Pri výbere tohto typu sa majme na pozore a pozorne čítajme, čo je uvedené na obale.
Či naozaj kupujeme napr. brusnicový čaj z brusníc, alebo iba s príchuťou z brusníc .
Nezatracujem ani čaje s príchuťou- ale nemôžeme sa na nich pozerať ako na kvalitný rastlinný extrakt. Keď si kupujeme už spomínaný čaj s príchuťou brusnice len na obyčajné popíjanie- nevadí to. Ak sme ale po ňom siahli preto, že máme problém s napr. s močovými cestami – tak nám veru nepomôže. Tu potrebujeme naozaj ten liečivý čaj z pravých brusníc.
Rozlišujme teda čaje určené na bežný konzum a čaje liečivé.
Medzi liečivé patria čaje:
· Kamilkový
· Brusnicový
· Lipový
· Pamajoránový
· Z materinej dúšky
· Repíkový
· A množstvo iných
Tieto čaje by sme mali popíjať urobené presne podľa návodu a dosladené medom. Niektoré sú vhodné iba na občasné pitie v čase choroby- iné sú ale veľmi osožné a vhodné aj na dennodenné popíjanie . Niektoré sa pijú ráno- niektoré večer. Závisí to vždy od konkrétnej rastlinky. Je to uvedené aj na priloženom obale. Ak si rastlinky zberáme samy- potom máme pravdepodobne naštudované –
· na čo sú určené
· aká časť sa zberá
· ako sa čaj pripravuje
· kedy sa konzumuje
Pitie čaju je obradom a zážitkom. Dajme si záležať na jeho príprave a spôsobe servírovania. Veď uznajte samy že čaj zo špeciálneho hrnčeka s pokrievkou má iné čaro ako len obyčajne naliaty do obyčajného pohára.

